Vi lager Blåbærsyltetøy,det er så godt!

10 åringen her i huset,var en dag med klassen på blåbærtur.

De måtte ha med seg bærplukker og ett spann.

De skulle plukke blåbær som de skulle ha i Mat & Helse en dag seinere for å lage blåbærmuffins.

Jeg sendte med han den gamle  bærplukkeren min som er nok 100 år gammel...

Og den funket visst som bare det.... ha ha 

For da han kom hjem ,hadde han og en annen i klassen vært best på å plukke mest...

så da fikk han med seg hjem en god del blåbær.

Og det er jo helt greit,for her liker vi blåbær og det er sååå mye godt man kan lage med blåbær.

 



Men først av alt må vi lage litt blåbær syltetøy,for her har de næmlig  lyst på pannekaker med blåbærsyltetøy til middag...

Og det er veldig enkelt å lage blåbærsyltetøy..

Jeg er og opptatt av att barna får lære hvordan man lager syltetøy,(att ikke de tror det kommer fra rema 1000)og ikke minst viderføre en slik flott tradisjon som å lage mye godt av bær og frukt spesielt no om høsten.

Husker godt min mamma laget både saft,syltetøy,geler ,desserter m.m av bær og frukt, og vi fikk hjelpe til ,og hjemmelaget er så godt og ikke minst veldig gode minner og oppskrifter.

Det er 3 små hjemme om dagene og de er veldig flinke å hjelpe til og vil gjerne hjelpe til.

Men når alle 3 skal hjelpe til samtidig kan det fort bli surr,

Så når minstemann var lagt seg i vognen for en formiddags lur kunne vi begynne å lage blåbærsyltetøy.

 

Vi begynner med å måle opp hvor mye bær vi har...vi skal ha ca 2-3 kg bær,

Aron sjekker ved å helle på vekta



Godt med en hjelpende hånd fra Leah

 



Då er blåbærene målt opp..



så helles de oppi en panne...



Gi så bærene ett oppkok i pannen ,med røring underveis.

 

men så skal det tilsettes  syltepulveret 'Jam'

Det gjør det så att ikke syltetøyet blir rennende,men tykt.

 



Leah tilsetter pulveret ,og Aron rører...

Ble nesten en røyksky...

så skal det røres godt ut... og småkoke i 2-3 min max.

 




Etterpå skal platen slås av og pannen trekkes av platen.

1kg sukker tilsettes



Og røres godt igjen til alt sukkeret er oppløst.

La det så stå å 'godgjøre 'seg.. ;)

 



Så er det bare å helle oppi glass med tette lokk...norges glass eller andre tomme syltetøy glass funker fint...

 



 

Og det er lov å sleike sleiva etterpå...mmmm



Og akkurat når vi var ferdig med syltetøyet våknet minstemann...og selvfølgelig måtte han og smake...

mmm-



 

Så Skal pannekakene lages:

 



Leah og Aron begynner på røren...

 

 Mjøl... først

 

(liker veldig godt de gamle krukkene,fikk tak på 4 slike å en skål på et  garasjesalg til en billig peng )

 



 

 

så tilsettes melken...


RØR!!

så tilsettes egg ....2-3 stk

Og sukker...



 

og til slutt må smeltet smør blandes sammen...

så er det bare å røre i vei....

 



Så er Aron klar til å steike...

Og skal love deg att denne 5 åringen er  kjæmpeflink...



å så endelig  er alle pannekaken steikt 



Og det  ble jammen noen glass med blå bær syltetøy og...

Og det er mer vi kan lage med blåbær...muffins,pai,formkake,vafler med blåbærsyltetøy osv.



Så kommer endelig de andre fra skolen... og det lukter pannekake i hele huset ,så de gjetter fort hva som er til middag...mmmm

Velfortjent Leah og Aron...!!! No er det bare å hive innpå...

De har vært veldig flinke å lage både syltetøy og pannekaker.

og ikke minst lært noe nytt i dag og...



 

Følg oss gjerne på facebook og: ' Huset med de 10 barna'

Sunne,gode,enkle og rimelige middager

Siden jeg tidligere har tidligere nevnt att jeg nå er blitt  en hjemmemamma og vi har bare en inntekt,så må man både tenke og prioritere helt annerledes.

Det har vi egentlig gjort i alle år,for selv med to inntekter så har det ikke gått går rundt når man er så mange i familien,og lønningene ikke så høye.

Men no når vi har enda mindre å rutle med,og da  må man skjære enda mer ned...

Man må være  prisbevisst på alt og det  blir etterhvert og  en livsstil.

Man kan ikke bare gå inn i den første  butikken man ser og kjøpe det man trenger ,betale og gå ut igjen.

Her må mat og middager planlegges utifra hva lommeboken sier.og utifra man kanskje har i frysen,skuffer og skap.eller hva som er på tilbud i butikkene den uken  m.m reklame i posten kommer godt med.

Men vi er så heldig å ha 5 ulike butikker ikke så langt fra oss,så vi kan gå på.

Noen av butikkene har ukes tilbud ,da er det viktig å se hva de har.ellers er det viktig å sammenligne priser fra butikk til butikk.

(det finnes og flere alternativ merker som er like bra.) for det kan være store forskjeller.

Det er og noen butikker som setter ned varer til 50 % pga dato. Det er veldig bra for da kastes det ikke så mye mat.

for det er skremmende store mengder mat butikkene kaster i løpet av en uke /mnd. da er det bedre att de setter ned så andre kan få glede av det.

Det høres kanskje både utenkelig og unødvendig ut for mange å kjøpe både mat på tilbud og dato varer for noen. noen trenger det heller rett og slett ikke for de har penger nok til å kjøpe hva som helst.

Men det er faktisk veldig smart,og maten er like god for det. noen  ser kanskje  på det som lavmål og, men regner man ut hva man kan spare over tid ved å være mer pris bevisst ,kan fort en syden tur være en realitet. 

Her kommer en del middager som vi har hatt hjemme hos oss.vi er 12 personer i familen som spiser middag hver eneste dag.

Det er folk som lurer på hvordan det er å lage middag til så mange hver eneste dag,men det blir en helt naturlig ting og noe man aldri tenker over.

Jeg er en person som liker å lage mat og bake, jeg lager og en del fra bunn,da får man mye mer og ikke minst rimeligere.  

man lager og akkurat samme som folk flest bare litt ekstra eller dobbelt...man skreller ikke 10 poteter,men skreller 25 kanskje...

 vi ligger hver eneste dag på middag mellom 50-70 kr .noen ganger mindre og noen ganger mer.alt etter hva som er i skuffer og skap.hva man har kjøpt og til hvilken pris.Jeg lager ofte liste utifra det man  har så vet man hver dag hva man skal ha til middag.

 hvordan er det mulig tenker du. Jo ved å være prisbevisst og gå på ulike butikker så går det faktisk fint.vi har ett veldig lavt mat budsjett, så man blir tvunget å gjøre det slik.

Så tenker mange,det tar tid å gå å flyge rundt på alle butikker for å få det litt billigere ,de gidder man bare ikke,har heller ikke tid...

vel det er jo ikke noe for  de som har nok penger å kan kjøpe det man trenger ,men for oss er det utenkelig.

Jeg  tar to handle turer  i uka ,begynner på den ene butikken ,og ser hva de har...kjøper det de har som jeg trenger og det som er billig,går så til neste...og neste man lærer og fort hva som er rimeliger på den ene enn på den andre....Runden er fint gjort på en drøy time...mange hundre kroner er spart og det var absolutt

 verdt det.

 Begynner med en veldig rimelig middag,og priser kan variere for noen ganger har butikken satt opp prisen og andre ganger har de satt prisen ned...

 

 BETASUPPE / LAPSKAUS MED PØLSE ;

Dette bruker vi;

3 pakker lapskausblanding  koster   ca 7 kr pk  -  ca 20 kr

1 pk grillpølser   ( 16 pølser oppi )       22  kr pk -        22 kr

                                                     total ;                             42 kr




STEIKT SERVELATPØLSE ;

 

2 pk Servelatpølse    fikk på tilbud til               19 kr stk -     38 kr

2 pk frosne erter (moser de til ertestuing )    5  kr stk-       10 kr

1pk frosne baby gulerøtter                                 5-6 kr stk        6 kr

2 pk pasta penne                                                   5-6 kr stk      12 kr

                                                         totalt;                                     66 kr

 

FISKEPINNER;

 2 pk fiskepinner                                  17 kr pk             34 kr

  poteter      20 stk                                 2,5 kg sekk      15 kr                        

 1 pk hollandier saus                           10 kr pk             10 kr               

 1 pk gulerøtter                                     14 kr pk             14 kr

                                                     Total ;                              73 kr

 




 HJEMMELAGET KYLLING-KJØTTBOLLER MED HJEMMELAGET NANBRØD ;

 

7 pk Nudler                                                      1.90 pr pk          14 kr

1 boks mais                                                     1.90 pr boks       2 kr

salat                     agurk,paprika,isbergsalat                          20 kr

2-3 pk kylling kjøttdeig                                                               30 kr

(jeg fikk 3 pakker til 10 kr stk pga dato ,ellers koster en pk rundt 17 kr)

                                                                          Totalt ;                66 kr

 

 



HJEMMELAGET  POTETSTAPP MED PØLSE ;

 

Poteter                                                         2,5 kg            20 kr

1 pk blomkål / grønsakblanding             6-7 kr pk         7 kr

 1 1/2 pk pølser                                           22 kr pk        33 kr

1 liter melk til potetstappen                     11 kr liter      11 kr

                                                   Totalt ;                                 71 kr

 

   



 

KYLLING GRYTE MED HVITLØKSBRØD ;

 

1 hel kylling                                                                       24 kr ( fikk den på tilbud )

7 pk nudler                                        1.90 pr pk             14 kr

1 pk blomkål blanding                      6-7 pr pk                7 kr

2 pk hvitløksbrød  (a` 2 i hver)            9 kr pk              20 kr

1 pk kyllingsaus                                                                  9 kr   

                                                               Total ;                  74 kr

 




PANNEKAKER ;

3,5 liter melk                                                    37 kr

1 kg hvetemel                                                    8 kr

smør                                                                    8 kr

4 egg                                                                   0 kr ( vi har egne høner vi får egg i fra )  

                                                    Totalt :          53 kr        (min pris var 33 kr pga fikk melk til 5 kr literen )

 



INDISK GRYTE MED RIS og hvitløksbrød ;

 

 Indisk gryterett  fra toro                                            25 kr    (var på tilbud)

 1 hel kylling                                                                   24 kr     (fikk den billig pga datovare)

 1 pk (2kg) middagsris                                                5-6 kr   (8 dl er nok)

 2 pk hvitløksbaguetter      9 kr pk ( m/ 2 stk  i )      20 kr

 

                                                 Totalt ;                            75 kr            

 

 

 



PASTA GRATENG med loffskiver ;

 

1 ,5 pk Pastaskruer                           5-6 kr pk              9 kr

2 kyllingkjøttdeig                                 17 kr pr pk       34 kr      (jeg fikk til 10 kr pga datovare )

1 pk brokkoliblanding                          8 kr pk               8 kr

1 boks mais                                           1,90 pr boks     2 kr  

 1 loff                                                           7 pr stk           7 kr

ost på toppen,gratineres i langform i ovn

                                                       Totalt ;                        60 kr                   (min pris 45 )

 



 FISKEPUDDING I HVIT SAUS m/ karri  ;

 

3 pk fiskepudding                                   8-9 kr pr stk           27 kr

1 pk gulerøtter                                          14 kr pk                    7  kr(bruker halv pk)

 poteter                                                        20 stk                    20 kr

1,5 liter melk                                              11 kr l                    16 kr

 karrikrydder

                                                                 Totalt ;                       70 kr

 


Dette er  ca priser,noen ganger får jeg melk til 5 kr literen eller 10 kr pga datovarer,da blir middagen enda billigere,noen ganger får vi sekker med poteter,og mange poser gulrøtter veldig billig

Noen ganger får jeg kyllinge til rundt 20 kr ,eller kjøttdeig til 19.9 ,da kjøper vi mage og fryser ned og har til pizza,gryteretter ,lasagne,kjøttkaker m.m 

På en butikk settes brødene i butikken ned om kvelden til 12.90 pr stk ,det gjelder og butikkbakte brød til 37-38 kr,kommer jeg over det kan jeg kjøpe 16-17 brød og betale da 207 kr,men det kostet litt tidligere på dag langt over 500 kr. brødene er og enda lunka og helt ferske...

På en annen butikk settes alt i ferskvare disken ned med 50 % mot kvelden ,da kan man få nygrillet kylling  b.l.a til 17-20 kr,da kan man kjøpe 5 stk og ha til mange middager.

 Man kan tenke att dette er vel ikke nok mengde  mat til så mange,men pr i dag går det helt fint,en del av barna er enda små og er småspiste og tar på bare en posjon,spiser bare en potet m.m  Noen av de store tar på flere ganger om det er noe de liker ekstra godt. 

  HELE GJENGEN KLAR FOR MIDDAG EN HELT VANLIG  DAG ;

 



VI HAR LAGET EN EGEN SIDE PÅ FACEBOOK,FØLG OSS GJERNE DER   "HUSET MED DE 10 BARNA"  https://www.facebook.com/vabofamilys?ref=bookmarks

Supergod Jordbær smoothie

Det er ikke alltid like lett å få i barn frukt, heller  er ikke  voksne alltid  like flinke å spise frukt.......

eller om man rett og slett har lyst på noe søtt og godt,

da er Smoothie ett bra alternativ.

en fordel er jo selvfølgelig att man har en 'blender '

Det finnes uttallige måter å lage smoothie på,og mye rart kan puttes i smoothien,det kommer mest an på hva man har  og hva man liker.

men vi har laget en smoothie som vi har pleid å  lage i mange år.og den er like populær hver gang,og veldig enkel å lage.

ikke alt i denne smoothien er like sunt,men den kan fint lages som lørdagsgodt.og da gjør det ikke noe.

 

Vi begynner med en pk frosne jordbær og is.

 Isrester fra halvtomme,smeltede isbokser er ypperlig å bruke,så det er bare å ta ett dykk i fryseren.

 



 

Så har vi 1-2 bananer oppi,alt etter hvor sterk banan smak man ønsker.

 



 

 Så har vi oppi en plate kokesjokolade,det gir en søt og god smak.

 

 

 

 

 så har vi oppi ca 8dl - 1liter juice,alt etter hvor tynn man vil ha den  ,eller hvor mye is man har.

 



 

 

Da er det bare å mikse alt sammen.

 

 



 

For å gjøre det litt delikat så er det bare å helle oppi fine glass og putte ett sugerør oppi

 

 

 

 




Siden det er lørdags kveld ,så passer det fint med en slikkepinne/kjærlighet på pinne...eller som de sier i sogn   'hugleik på staur' i tillegg til ett glass smoothie... :)

 



 

 

Oppskrift på  'Jordbær smoothie '

 1 pk frosne jordbær

 1-2 bananer

  1 liter is

  8 dl  appelsin juice

  i plate kokesjokolade

 

Enjoy !!!!!

Les mer i arkivet » Oktober 2016 » September 2016 » August 2016
+ Legg meg til som venn
Velkommen til vår familie "Huset med de ti barna i skogen"! Vi er en familie som bor på landet. Her bor Mamma og Pappa og vi har 10 barn i lag mellom 2 år og 18 år og diverse dyr. Her i denne bloggen som mammaen i huset driver, vil du få innblikk i livet på landet, Hus, Hjem, Hverdagsliv, Familie, Dyr, Natur også mye mer!



Kontakt

Epost: tvabo@start.com


Kategorier




Arkiv









Gratisdesign laget av Tonjemt

hits